Miks on tõutunnistus nii oluline?

''Tere! Soovin osta Scottish Fold kassipoega. Paberid pole olulised, kuna näitustel käima ei hakka''

Nende postituste all tekib tavaliselt suur skandaal, kui vastutustundetu inimene on jne. Meie arvamus on see, et inimesed pole lihtsalt ohtudest teadlikud ja neile tuleb rahulikult teada anda millega nad riskivad.

Tõutunnistus ei ole vaid näitustel käimiseks ja aretamiseks. Tõutunnistus aitab vahet teha kas müüa on asjatundja või petis.

Tõutunnistuse puudumisel on alati põhjus. Järelikult on midagi varjata. Millerdajate seas on levinud ütlus: ’’Jah, tõutunnistuse saab, aga siis on hind kallim’’ – Kõige peenem vale. Tõutunnistus maksab erinevates kassiklubides vahemikus 20€-30€ ja seda ei ole võimalik teha pesakonnas üksikutele. Tehakse vaid kõigile korraga. Tavaliselt hiljemalt 12. elunädalaks. Millerdaja teab, et ainult paberi eest ei maksa ükski ostja niisama 200€ juurde ja nii ka tema pettus avalikuks ei tule. Kasvataja võib öelda, et hind tõuseb aretusõiguse eest, kuid igaljuhul on kassipojal tõutunnistus.

Kujutame ette olukorda kus soovime osta uut autot, Mercedes. 90 000€. Soovime raha kokku hoida ja oleme nõus järeleandmistega. Lõpuks saamegi pakkumise. Hind 9000€, aga auto on kokku lapitud erinevatest Opeli, Mazda, Renault ja Lada juppidest. Mersu märk hiilgab siiski nii esi-, kui ka tagaotsal ja roolil. Müüjaks on küll hingeline auto fanatt, kes on ise oma ’’kunstiteose’’ üle väga uhke, aga ta alles harjutab kätt. Garantiid anda ei saa.  

Kas ostaksite? Tegelikult on tõukassi puhul kõik täpselt sama. Kui sul puudub tõutunnistus, pole sul aimugi mis ’’juppidest’’ ta sul kokku pandud on. Lisaks annab tõutunnistuse puudumine märku sellest, et inimene kelle käest olete kassi ostmas ei ole professionaal, keda usaldada saaks.

Mis on kasvataja ja millerdaja peamised erinevused:

 KasvatajaMillerdaja
TõutunnistusJahEi ole
Teadlik aretustöö, felinoloogia alased täiendkoolitusedJahEi ole
Vaktsiinid, Eu-pass, kiipJahEi pruugi
Kassipoegade veterinaarne kontrollJahEi pruugi
Labori geeniuuringud, tõule tüüpiliseimatele haigusteleJahEi ole
Kassipoegade vanemad on tunnistatud aretuskõlbulikuks ja deffektivabaksJahEi ole
Leping, millega on ostja õigused kaitstudJahEi ole
Panustamine aretuskasside tugevale tervise õige ja kvaliteetse söötmise ja eluviisigaJahEi ole
Klubi poolne järelvalve kasvataja reeglite täitmise osasJahEi ole
Tõutunnistuseta kass = krants

Loomulikult ei anna tõutunnistus garantiid kassi tervise osas, kuid vähemalt tõendab tõutunnistus, et tegu on kasvatajaga ja tõenäoliselt on ta teinud kõik endast oleneva parima võimaliku tervise tagamiseks. Kasvatajale on oma kasvandike tervis ääretult oluline, nagu ka enda hea nimi. Ametlik kasvataja ei saa endale tervise osas ükskõiksust lubada. Selline asi viiks kiiresti kassiklubist välja heitmiseni või parimal juhul sotsiaalmeedia häbipostini. Millerdajal seevastu on täiesti suva. Kui kuhugi klubisse ei kuulu, ei tule ka keegi korrale kutsuma ja tihtipeale ei esineta üldse oma päris nimega.

Tõutunnistus on tegelikult sugupuu. Sellelt võid välja lugeda oma lemmiku neli eelnevat põlvkonda. Võid olla kindel, et sinu kass tõesti on lubatud tõugu. Kui tõutunnistust ei ole, ei või sa kunagi kindlalt väita, et üks sileda karva ja suurte silmadega laudakass ei sulle kõrge hinnaga Briti lühikarvalise pähe määritud. See on parimal juhul. Halvimal juhul on seal taustal midagi sellist, mida omavahel paaritada ei tohiks. Näiteks on paaritatud kahte Scottish Fold kassi – need kassid surevad valudes. Või näiteks kahte üleni valget kassi – kurdid.

Kui sulle pole tõug üldse oluline ja tavaline kodukass sobib samuti, tee heategu ja külasta varjupaika. Ära sponsoreeri kassivabrikuid, sest niikaua kui on nõudlust nad ei lõpeta. Isegi kui koduvisiidil näete kohutavaid elutingimusi, ära rutta neid päästma! Nii millerdajad ei lõpeta oma tegevust. Selle asemel võta ühendust sellise inimesega nagu Tiina Kukk. Tema on just sellisteks olukordadeks volitatud PTA ametnik, kes võib tõepoolest nii need, kui ka tulevased kassid päästa.

Lõpetuseks sooviksin veel mainida, et kui siiski otsustate raha kokku hoidmise eesmärgil soetada kass millerdajalt, ärge loodke, et see teile odavamaks tuleb. Tihtipeale võib see kallimaks minna. Arsti kulud on väga kallid ja ostes kass tehase masstoodangust võite nendega juba eos arvestada.

Säästke end, ning ärge rahastage kuritegusid!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s