Kastreerimine / steriliseerimine

Tuline teema, mille puhul tean juba ette, et kindlasti on neid kes minuga ei nõustu. On palju vastuolulisi aspekte, kuid need kõik tuleks seada tähtsuse järjekorda. Just nimelt see järjekord võib paljudel sassis olla. Kindlasti on ka neid, kes meditsiiniliste tagamaadega kursis ei ole. Selle postituse eesmärk on lugejaid teemakohaselt valgustada ja järele mõtlema panna. Samuti rõhutan, et kirjutan vaid kassidest. Koerte puhul on omajagu erinevusi.

Enne kui jätkame, teeme ühe asja veel selgeks- termin ’’kastreerimine’’ kasutatakse nii isas,- kui ka emaslooma puhul. Kastratsiooni ametlik definitsioon on sugunäärmete talitlusvõimetuks muutmine, mis käib mõlema sugupoole kohta. On levinud valearusaam, et kastreerimisesest rääkides mõeldakse vaid isaseid.

Milleks üldse kastreerida?

Populatsiooni piiramine

Loomulikult on esmane vastus populatsiooni piiramine. Eriti käib see vabakäigul liikuvate kasside kohta. Kassidel on jooksuajad varakevadest sügiseni, iga mõne nädala tagant. Tihtipeale algavad innaperioodid juba veebruaris, kui kevadine päike pilvetagant natukeseksi välja tuleb. Vabakäigul liikuvale kassile tähendab see pidevat ohtu tiinusele. Halvimal juhul ei tule tiine kass koju poegima ja see seab juba terve pesakonna ohtu. Kui sellistes tingimustes sündinud kassipojad ka ellu jäävad, lõpetavad nad tihti varjupaigas ja kahjuks ei leitagi neile kõigile omanikke.

Populatsiooni piiramise alla liigitame ka kodulemmikuks müüdud tõukassid. Selleks, et takistada varalise kasu eesmärgil tegutsevaid ja tervisest tingivate kassivabrikute toimimist on paljud kasvatajad teinud ranged lepingud, mis kohustavad ostjaid kasse kindlaks kuupäevaks kastreerima.

Vajaduse rahuldamata jätmine on piin

Tuletame veel meelde, et ind on looduslik instinkt, vajadus. Kui me seda teadlikult oma lemmikule keelame, tekitame talle tahtmatult piinasid. Ma arvan, et võrdlust inimestega tuua pole vaja. Mõistate seda niigi.

Kass, kes on suguvõimeline, kuid temalt on kõik võimalused oma loodusliku vajaduse rahuldamiseks ära võetud, võib hakata mässumeelseks (võrdlus inimesega?). Võib esineda agressiivsust või häälekust. Selles ei tohiks kassi süüdistada, tema looduse vastu ei saa. See on liigiomane käitumine, millega inimene peab arvestama. Ka märgistamine on üks liigiomastest käitumismustritest, mis on tingitud suguhormoonide tööst. Samuti võib kass hoopis masendusse langeda. Isu puudumine, kaalulangus või inimestest eraldumine.

Püometra e. Mädaemaks

Üpris levinud probleem steriliseerimatta emaste seas. Püometra tekib, kui bakterid pääsevad läbi avatud emakakaela emakasse ja hakkavad seal kasvama. Eelduseks on emakasisekesta tsüstiline vohamine, mis muudab emaka bakterite ebanormaalsele kasvule ja põletikele vastuvõtlikumaks.  Soodumust on tähendatud peale pikaaegset innavastaste hormoonpreparaatide kasutamist.

Tegu on kassile väga ohtliku ja valuliku haigusega, mis vajab kiiret sekkumist. Halvimal juhul võib see lõppeda veremürgituse ja surmaga.

Alla aasta vanustel kassidel tavaliselt suurt ohtu pole, seega kui ootate oma kassi füüsilist valmisolekt kastreerimiseks, ei ole teil suurt põhjust muretsemiseks. Kui teie kass on kastreerimiseks küps ja aretusplaanid puuduvad soovitame IGAL JUHUL vältida püometra riski ja steriliseerida.

Millal oleks õige aeg kastreerimiseks? Miks?

Üldine reegel on, et mitte enne oma täiskasvanud kaalu saavutamist. Kuna kasvatajad siiski nõuavad, et operatsioon oleks kuupäevaliselt tehtud siis oleme arvestanud ajaga, mil peaks kass olema oma vajaliku kaalu saavutanud. Enamikel juhtudel on see umbes aasta vanuselt. Alla 10. elukuud on tegu alles kassipojaga ja seetõttu ei ole kastreerimine näidustatud.

Mõistmiseks, miks see nii on tuleb mõista luustiku arengut. Peamiselt huvitab meid kasvuplaat, ehk füüsis. See on epifüüsi ja metafüüsi vaheline kõhr, mis võimaldab pikkade toruluude kasvamist. Kassipoja arengu käigus epifüüs e. toruluu  ots luustub. Peale epifüüsi täielikku luustumist hakkab kasvuplaat sulguma. Kui kasvuplaat on sulgemise lõpetanud on luu oma pikkuse saavutanud.

Selleks, et kogu see protsess saaks toimida on mitmete erinevate hormoonide töö ääretult oluline. Nende seas ka androgeenide ja östrogeenide ehk suguhormoonide töö. Suguhormoone toodetakse munasarjades ja munandites. Nüüd kujutame ette, et eemaldame need enne kui kasvuplaat pole sulgemist lõpetanud. Kui vajalikke hormoone peale ei toodeta on protsess häiritud. Tulemus on kergeltöeldes katastroofiline, düsplaasia. Tegu on väga valuliku, elukestvat ravi vajava haigusega. Teatud juhtudel on võimalik sekkuda kirurgiliselt.

Geneetilise eelsoodumuse, suure kasvu ja aeglase arengu tõttu on eriti suures ohus Maine Coon kassid. Neid ei tohiks mitte mingil juhul alla aasta vanust kastreerida. Tagajärjed ei pruugi olla alati silmaga nähtavad, kuna kassid on suurepärased valu peitma. Nende kastreerimisele soovitame mõtlema hakata alates pooleteise aasta vanuselt, mitte enne.

Siinkohal on kindlasti paljud, kes küsiksid minult: ’’aga püometra??’’ – Püometra tõenäosus noorel kassil on pigem väike, düsplaasia oht on suur. Püometra saab lahendatud kerge operatsiooniga, düsplaasia mõjutab elu jäädavalt või lahendatav väga kalli ja peene operatsiooniga.

Lõppude lõpuks seab igaüks oma prioriteedid ise, aga kui valgustasin oma postitusega kasvõi ühte inimest on mu eesmärk täidetud.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s