Kassi poegimine

rase pärlKuigi tavaliselt saavad emakassid poegimisega ise hakkama, tuleb siiski valmistuda ka ootamatusteks. Eriti, kui see on sinu kassikese esimene poegimine. Meie kogemuse põhjal võime kinnitada, et parem karta kui kahetseda ja poegimiseks tasub siiralt valmistuda. Kassi tiinus kestab umbes 66 päeva ja päevi hakatakse lugema viimasest teada olevast paaritus päevast. Selleks päevaks varu koju kõik vahendid millega emakassi vajadusel aidata ja tegevust kontrolli all hoida.

Sellised vahendid on:

  • Desinfitseerimis vahend
  • Käärid
  • Puhtad linad ja soe tekk või fliis
  • Plasmas pudelid täidetud sooja veega või sooja kotid (soovitatav, vastavalt vajadusele)
  • Kaal
  • Märkmik ja pliiats.

46318052_587662351669596_6184455453984948224_nTähtis päev on kohe-kohe kätte jõudmas ja pinge kasvab, nii sinul, kui ka kassil. Paar päeva enne poegimist võib emakass imelikult käituda, olla stressis ja kuri. Ära seda talle pahaks pane ja anna talle rahu.

Esimene märk saabuvast poegimisest on, kui kassil vallandub ’’lima kork’’. Tegu on limase vedelikuga mille kogus võib vahelduda. Peale korgi vallandumist võib aega minna paar tundi kuni päev enne poegimist.  Poegimine algab tavaliselt rohke nurrumise või miagumisega. See on ka kassi teadaanne sinule. Tal on väga hea meel, kui oled sel hetkel tema kõrval, teda rahustades ja toetades. Siiski tasub meeles pidada, et iga kass on erinev ja on ka üksikuid kes poegivad täielikus vaikuses. Meie kogemuses on seda korduvalt ette tulnud, seega ära jää ainult sellele lootma.

47171224_2572339692783216_4208856788012892160_nKui näed, et kass hakkab pressima on poegimine täies hoos ja pisike tutvub kohe uue huvitava maailmaga. Pressimine võib kesta ka tunde. Kõik sõltub mis asendis poeg on. Kassipojad võivad sündida nii pea, kui ka jalad ees ja see on täiesti normaalne. Raskendatud olukord võib tekkida, kui näiteks üks taga käpp on sees ja teine mitte.  Pojad võivad sündida ka mitme tunniste vahedega, kuid tavaliselt on iga poja sündimise vahe 10-45min.

Loote kott

44953748_2517942018222984_7260390103602692096_oKui poeg on kätte saadud on ta tavaliselt veel loote koti sees ja reeglina hakkab kassiema selle eemaldamisega tegelema, kuid meie soovitus on ohjad siinkohal riskide vältimiseks ka natuke enda kätte võtta. Ehk siis, eemalda kõigepealt lootekott suu kohapealt ja seejärel ime oma suuga kassipoja suust õhku. Kassipojal võib kergelt lootevedelik kurku sattuda ja kuna neil puuduvad veel refleksid selle eemaldamiseks siis tõenäoliselt kassipoeg sureb. Eelmainitud tegevus võib poja veel päästa. Kui aga kahtlus on suur ja tõenäoline, et nii on juhtunud siis võta kassipoeg kahte kätte pihku, fikseeri pea, hoia pea alaspidi ja raputa kassipoega aegalaselt ja suure kaarega sülest enda peakohale ja tagasi. See aitab saada vedeliku kurgust välja.

Soojus

12068837_1187193821297817_7947516990779308694_oKui uus maailmarändur on saanud lootekotist välja hakkab tavaliselt emakass teda soojendama ja tema hingamist intensiivse lakkumisega stimuleerima. Kui ema seda ei tee, või hakkab tulema juba järgmine poeg siis pead poega ise kuivatama. Tee seda õrnalt salfrätikutega või puhaste kaltsutükkidega. Nii väikesed ei suuda ennast veel ise soojendada ja kopsu põletik on VÄGA kerge tulem, see tähendab seda, et kassipoeg ei tohi mingil juhul märjaks jääda ja nad peavad olema pidevalt soojas. Kui kassipoeg on kuivatatud ja emakass tegeleb näiteks teise poja ilmale toomisega siis soovitame võtta pehme fliisi, panna selle alla soojakoti ja asetada kassipoja selleks ajaks sinna kuniks ema suudab temaga tegeleda.

Nabanöör

Kui emakass nabanööri ise katki ei söö siis pead sina ka selle eemaldama. Selleks läheb sul vaja kääre ja desinfitseerimis vahendit. Puhasta käärid, hoia kinni kahest kohast nabanöörist, et veri vahel ei liiguks ning lõika läbi. Siiski ära selle pärast liialt muretse. Peale sündi ei ole nabanööriga eriti kiire. Esmatähtis on siiski lootekott.

Platsentad

46523793_382527765821621_7418893393465442304_nJälgi, et platsentasid tuleks sama palju kui on poegi. Need võivad tulla otse peale poegi või hiljem. Kui platsenta on välja tulnud jäta see nii nagu see on. Nende söömine on emakassile väga kasulik. Kui peaks aga juhtuma, et platsentasid on vähem kui poegi, siis on ka võimalus, et emakass on selle ära söönud juba hetkel kui sa oled vaid korraks pilku keeranud. Sellisel juhul jälgi siiski kassi olemist. Kui paari päeva pärast tundub emakass imelik või koguni palavikus siis on võimalik, et platsenta on jäänud sisse ja see on põletikku läinud. Pöördu koheselt loomaarsti poole!

Kui poegimine on lõppenud ja kõik pojad kuivad võta pesa alt märg lina, ning asenda see pehme teki või fliisiga.

Kaal

isadoraKaalu kõik pojad ja kirjuta tulemus üles. Tavaliselt kaaluvad kassipojad sündides 70-150 grammi. Kaal sõltub ka palju kassi tõust. Kui pojad on suurte kaalu vahega pead jälgima, et ka väiksemad saaksid piisavalt ema piima. Sündimise hetkest alates hakka kasse kaaluma igapäevaselt. Esimesed nädalad vähemalt 2x päevas ja hiljem piisab ühest korrast päevas. Nii on kõige lihtsam viis jälgida pisikeste tervist ja seda, et keegi teiste poolt söögi ajal eemale ei suruta. Kui kõigi kassipoegade kaal hakkab langema, ei tõuse või kõigub siis võib olla põhjuseks ema piima vähesus või pole selles piisavalt toite väärtust. Sellisel juhul pead hakkama andma lisatoitu, ning emakassi piimavarusid täiendama. Seda võid teha näiteks segades musta teed ja kassipoja piima.

Lisatoit

46058310_475606956262980_1591792408352260096_nLisatoidu andmine võib tulla ette mitmel põhjusel, ning selle teostamine sõltub kassipoja vanusest. Alla kahe nädalasi poegi soovitame kindlasti toita sondiga. Neil puuduvad endiselt refleksid, mis aitaksid juhul kui peaksid piima kurku tõmbama ja lutiga toitmine on neile äärmiselt ohtlik. Kassipoegi kes saavad lisaks ka ema piima soovitame toita umbes 3-5 tunnise vahega. Muul juhul 2 tunnise vahega. Esimesel nädalal anda Iga toidukord u 2ml piima ja hiljem kuni 4ml. Toitmisel tasub veel meeles pidada, et nii väikesel maailmakodanikul puudub veel oskus toitu seest poolt soojendada ja sellepärast peab olema piim kassi kehatemperatuuri järgi umbes 37 kraadi. Liiga külma piima pole kassipojal võimalik seedida, ning see jääb soolestikku roiskuma. Selline asi lõppeb kassipoja surmaga.

Kuidas sondiga toita?

Vajalik: Sond, süstal, piim, marker

  1. Soojenda piim.
  2. Mõõda sond alates viimastest külg luudest kuni suuni ( Umbes seal asub magu) ning tee sinna märge.
  3. Võta vajalik kogus piima süstlasse + 0.5ml
  4. Kinnita sond süstla külge, ning täida sond piimaga (See väldib õhu vahele jäämist)
  5. Hoia kassipoega püsti asendis.
  6. Aseta sond ettevaatlikult kassipojale suust sisse. Kui kassipoeg hakkab köhima või öökima eemalda sond, on võimalus, et sond läks valesse kohta. Toidukõrist peaks sond libedalt minema. Muidugi on pisikesel ebamugav ja ta sipleb, kuid fikseeri ta pea ja ürita teda võimalukult paigal hoida.
  7. Kui sond on kuni märkeni sees hakka vaikselt piima andma. Tasakesi ja ühtlaselt.
  8. Kui vajalik kogus on antud lõpeta tegevus. Ära anna süstalt täiesti tühjaks! Lõppu jääb tavaliselt mull õhku ja jäta see süstlasse.
  9. Eemalda sond ning aseta pisike tagasi pessa.

Hädad

amelyVeel üks asi mida tasub jälgida on, kas kassi ema lakub poegade tagaotsa. Nii väikesed ei saa veel ise oma häda tegemisega hakkama ning selles peate neid aitama kas teie või emakass. Kui emakass seda ei tee, siis masseerige sooja vee sisse kastetud märja lapiga nende tagaosa. Seda tasuks teha peale igat söögikorda.