Kassi poegimine

 

Kassid on iseseisvad loomad ja võib kergesti tulla mõttele, et saab ise hakkama. Võibolla saaksgi, kuid me tahame ju ikka, et poegimine mööduks kergelt ja muretult. Selleks on palju asju mida saame ära teha, et meie neljajalgse sõbra elu lihtsustada, nii enne kui ka peale poegimist.

Eeltöö

rase pärlKassi tiinus kestab keskmiselt 63-66 päeva mis arvestatakse paarituse viimasest päevast.

Kassipoegade värvi on võimalik ette ennustada, seda võid teha SIIT

Lisaks tee kindlasti selgeks, mis veregrupp on sinu kassil, ja mis isasel. Kui isasel on A veri ja emasel on B veri tekib ……… See on väga ohtlik olukord kassipoegadele, nimelt ei tohi nad alates sünnist 48 tunnini saada tilkagi ema piima. See on neile tappev.

Õige toitumine.

kassipojad söömas

Hoolitse selle eest, et sinu kass oleks nii tiinuse, poegimise, kui ka imetamise ajal parimas vormis õige toitumisega. Kuna sellel teemal oleme juba rääkinud siis rohkem ma sellesse praegu ei süvene. Kui sa pole veel selle kohta lugenud, saad seda teha SIIT

Stress ja tervis

Nagu inimestele, on ka kassidele tiinus kokkuvõtvalt keeruline aeg. Loom on stressis ja immuunsüsteem on nõrgem. See tähendab seda, et ära vaeva oma kassi reisimisega, suurte argipäeva muudatustega ja parem kui sa teda üldse välja ei vii. Haigused on eriti tiinuse ajal kerged külge hakkama.

Pesa

46318052_587662351669596_6184455453984948224_nJuba tiinuse poole peal hakkab kass otsima endale sobivat pesa, kus oleks mugav poegida. See tähendab seda, et kass hakkab tuuseldama sinu kodu kõige tagumistes ja pimedamates nurkades. Kontrolli, et sellistes kohtades ei oleks midagi, mis võiks emakassile haiget teha. Lisaks, et ta ei planeeriks pesa punumist kuhugi kõrgele, või kohta kust on raske teda poegimise ajal aidata. (nt. Kapi alused). Loomulikult tee talle ka pesa valmis, heal juhul võib ta isegi otse sinna poegima minna.

12068837_1187193821297817_7947516990779308694_oPesa peaks olema piisavalt suur, soovitatavalt katusega (privaatsus) ja loomulikult pehme. Teatud tõugude puhul on tüüpiline kassipoegade lameda rinna teke. (nt. Mekong Bobtail) Seda sündroomi on võimalik ennetada, kui ei hoia pesa põhja täiesti siledana, vaid veidi mügarlikuna. Siiski hoolitse ka selle eest, et ei oleks ohtu, kus kassipoeg võib teki alla jääda.

Ära hoia pesa läbikäidavas kohas, vaid vaiksemas toas kus palju liiklust pole. Nii ema, kui ka kassipojad vajavad rahu. Lisaks hoia valgus pigem pimedana. Imetaval emakassil võib tulla kaltsiumi puudus, kuid pimedas olles on selle tekke võimalus väiksem.

Poegimine

amelyTähtis päev on kohe-kohe kätte jõudmas ja pinge kasvab, nii sinul, kui ka kassil. Paar päeva enne poegimist võib emakass imelikult käituda, olla stressis ja kuri. Ära seda talle pahaks pane ja anna talle rahu.

Poegimine algab tavaliselt rohke nurrumise või miagumisega. See on ka kassi teadaanne sinule. Tal on väga hea meel, kui oled sel hetkel tema kõrval, teda rahustades ja toetades.

Pojad võivad sündida ka mitme tunniste vahedega, kuid tavaliselt on iga poja sündimise vahe 10-45min.

46058310_475606956262980_1591792408352260096_nKuigi tavaliselt võtab emakass pojad ise loote koti seest välja, tasub seda siiski jälgida. Eriti kui kass poegib esimest korda. Kui emakass lootekotti ise ei eemalda pead seda tegema sina. Uus maailmarändur on saanud lootekotist välja ja nüüd hakkab emakass teda soojendama ja tema hingamist intensiivse lakkumisega stimuleerima.

Platsentad jäta nii nagu nad on. Nende söömine on emakassile väga kasulik.

Kaal

isadora.jpgKassipojad kaaluvad sündides olenevalt tõust 70-150 grammi. Kui pojad on suurte kaalu vahedega pead sina jälgima, et väiksemad saaksid piisavalt ema piima.

Et kassipoegade tervist pingsa kontrolli all hoida, kaalu neid igapäevaselt ja pane tulemused ka kirja. Nii on kõige lihtsam jälgida pisikeste tervist ja seda, et keegi teiste poolt söögi ajal eemale ei suruta.

Areng

Kassipojad arenevad väga kiiresti. Kui sündides toimib neil vaid haistmis meel, siis juba nädala-kahe vanuselt hakkavad neil tasapisi silmad lahti minema. Selleks ajaks nad ka juba kuulevad.