Scottis Foldi välimus
Scottish Fold on tuntud eriliste väikeste, ettepoole ja pead ligi suunduvate kõrvade poolest. Mida väiksemad ja pead ligi kõrvad on, seda parem. Peamiselt räägitakse Scottish kassi lontist kõrvadest kuid tegelikult on tõugu kahte liiki. Scottish Fold (lontkõrvad) ja Scottish Straight (kikkis kõrvad). Kummalgil liigil on kõrvaotsad ümarad. Scottish kassidel on ümar pea ja tugev lõug. Silmad on ümarad ja suured. Silmade, nina naha ja käpapadja värv peab olema karvkattega harmoonias. Nina on lühike ja kergelt kaardus. Ümar koon ja ümarad põsed. Scottish Fold on keskmise kasvuga ja lihaseline kass. Õlad on massiivsed ja jässakas keha. Saba peab Scottishitel täielikult painduma. Jäik saba tähendab geneetilist viga, ning kass ei sobi aretusse. Saba on keskmise pikkusega. Lühikesed jalad. Scottish kasse on nii lühi-, kui ka pikakarvalisi. Tihe kasukas ja aluskarv, mis hoiab karvkatte kehast eemal ja õhulisena. Karv ei tohi jätta villast muljet. Scottish Foldi esineb kõikides värvides ja paljudes mustrites.
Scottish Foldi iseloom
Scottish Fold on iseloomu poolest malbe, armas ja sõbralik. Ideaalne valik lastega peredesse. Nad on väga inimese lähedase loomuga. Tihe jutustamine ja järel jooksmine on neile tavaline. Kui neil millestki rääkida pole on nad pigem vaiksed kui lärmakad. Kohanemisvõime on igal kassil individuaalne. Mõned ei kannata koha muutust üldse ja teisi aga, see ei kõiguta karvavõrdki. Scottish armastab puhtust! See tähendab, et nõuab seda nii endalt, kui ka sinult. Pole mingi ime, kui ta otsustab, et oled liiga must tema jaoks ja tema peab sind pesema tulema. Kas siis kätelt, jalgadelt või koguni näost. Scottish Fold on üldiselt väga iseseisev kass. Sobib hästi kiire elutempoga inimestele, kuid kui oled läheduses, siis oma armastust nad sinu eest ei varja. On täiesti normaalne, kui kass tuleb sind hommikul äratama, toob sulle mänguasju või tuleb lihtsalt sülle pugema. Seda nad oskavad! Nende iseloomu joontest tuleb tihti uusi ja huvitavaid omadusi. On nähtud olukordi kus kassid hüppavad mänguhoos saltosid või tulevad omaniku õlapeale nurru lööma. See tõug oskab üllatada. Eriti iseloomulik on nende imelik istumine.
Scottish Foldi aretus
Nagu ennem sai räägitud on Scottish kasse kahte liiki. See on eriti tähtis aretuses. Üks kummast sugupoolest peab olema Fold ja teine Straight. Kindlasti ei või omavahel paaritada kahte foldi. Scottish Foldi võib paaritada ka Briti kassiga. Kassipoegi sünnib tavaliselt ühes pesakonnas 4-6, kuid on ka erandeid. Kas kassipoeg on lontis- või kikkiskõrvadega selgub tavaliselt 4-5 nädalaselt. Kolme kuu vanuselt on sobilik öelda, kas kassipoeg sobib aretusse või mitte. Scottish kassi, nagu ka kõiki teisi võib paaritada aastas maksimum korra. Tihe paaritamine koormab emakassi ja lühendab eluiga.
Scottish Foldi tervis
Scottish kasside eluiga on keskmiselt 12-14 aastat, kuid parimal juhul võivad nad elada kuni 22 aastani. Kaalub 3.5-6kg. Kaalul tasub silma peal hoida kuna tõug kipub rasvuma. Aretuses olevatel Fold emastel võivad peale poegimist kõrvad üles poole tõusma hakkata. See pole viga, vaid täiesti normaalne.
Geneetilise haiguse esimised ilmingud võivad välja lüüa kinu 1 aastaseks saamiseni.
Tõule tüüpilised ja geneetilised haigused:
- Liigeste jäikus, luu ja lihaskonna haigused.
- Nahahaigused (osteokondrodüsplaasia)
- Siseorganite haigused (hingamishäired, kusepidamatus, neeruhaigused)
Scottish Foldi toitumine
Scottish Fold vajab päevas toitu umbes 70 – 80 Kcal ühe kg kehakaalu kohta.
Professionaalsed ja spetsiaalsed toidud (konserv-, ja kuivtoidud). Rinnaliha, veiseliha, kanaliha, hobuseliha ja maks.
Scottish kassidel on tihti laktoosi talumatus, mistõttu ei soovitata neile anda ei piima ega koort. See võib tekitada seedetrakti häireid. Pole soovitatud ka rasvased, praetud, magusad ja soolased tooted. Konserve ei soovitata anda rohkem kui kord nädalas. Paljudele Scottish kassidele ei sobi ka Royal Canin toidud.
Nagu ka kõikidele teistele kassidele ei tohi ka Scottishitele anda liha, mis pole eelnevalt sügavkülmutatud.
Scottish Foldi ajalugu
1961. aastal leidis William Ross ühest Shoti farmist omapäraste ettepoole lontis kõrvadega valge kassipoja, kellest sai alguse scottish foldi kassitõug. Tõug registreeriti esmakordselt 1978. aastal CFA süsteemis. Briti veterinaarid avastasid, et Foldide ristamisel ilmnesid selgroo, tagajalgade ja saba väärarengud. Lisaks sellele uskusid nad, et kassi kõrvad on väärarenenud, takistavad kassi kuulmist ja ning kassil on võimatu oma kõrvu ise puhastada. Tänu sellele otsustas GCCF, et Suurbritannias on Scottish tõu aretus keelatud. Sellegi poolest jätkasid tõu loojad aretamist, ning tõestasid et väärarenguid saab hoolika ristamise tulemusena eemaldada kui lisada geenitiiki ka normaalsete kõrvadega kasse. Selleks kasutati Biriti ja Ameerika lühikarvalisi. Vaatamata aretajate suurele tööle ja tõestustele FIFe’sse Scottish Fold siiani vastu võetud ei ole. Sellegi poolest on saanud Scottishitest tuntud ja populaarne tõug.