Tiine ema ja kassipoegade toitumine

IMG_0041Kellele meist ei meeldiks kassipojad. Imearmsad karvakerad, kes teevad meie päeva rõõmsaks. Selleks, et nende areng, kasv ja tervis oleks võimalikult hea saame meie palju ära teha. Soovitatav on hakata muutma emakassi toitumist juba enne paaritamist, sest alates paaritus hetkest hakkab kassi organism nõudma juba suuremaid koguseid toitaineid. Selle pärast soovitataksegi hakata kasutama kassipoja toitu juba alates paaritusest. Toon välja mõned ained, mida peaksite oma lemmiku toidukotilt leidma, räägin tiine kassi toidu vajadustest ja kassipoegade tervislikust toitumisest ning arengust.

Vajalikud ained

Valgud, ehk proteiinid

IMG_0620Loomulikult on esimene punkt proteiinid. Üks tähtsamaid energiaallikaid nii meie, kui ka meie lemmikute toidulaualt. Proteiinid koosnevad aminohapetest mida kassi organism ise ei tooda ja selle pärast peame meie hoolt kandma, et ta saaks oma normi täis.  Võrreldes teiste loomadega peavad kassid saama suurema valgu sisaldusega toitu ja mitte ainult loomseid valke, vaid ka taimseid. Igaks jõupingutuseks on vaja proteiine ja just selle pärast on see eriti tähtis tiinuse ajal. Organism vajab valke organite või muude struktuuride moodustamiseks ja taastamiseks.

Valkude puudumine nõrgestab immuunsüsteemi ja see suurendab infektsioonide ohtu.

Valgud peavad olema kergesti imenduvad.

Kust saada kasulike proteiine? Kana liha, kanaliha jahu, kana maks, muna ja kala.

Rasvad

21054977_1899585326725326_2112037173590346235_oAlates paaritumis hetkest algavat koheselt ema kassi kehas muudatused millele tuleks tähelepanu pöörata. Üks selliseid muudatusi on näiteks energia ehk rasva vajaduse tõus, mis kasvab iga nädalaga 10%. Eriti palju energiat vajab kass imetamise ajal. Kui vajaliku normi ei täitu, kannatab ennekõike imetatav piim ja sellega kaasneb ka kassipoegade immuunsüsteemi nõrgenemine. Tiine kassi toit peab sisaldama vähemalt 23% rasva. Lisaks võib anda ka sealiha, mis muidu muul, kui tiinuse ajal ei ole soovitatav.

Rasvad toimivad looma siseelundeid kaitsva isolatsioonikihina.

12094978_1187194104631122_14113631664434814_o – KopioRikasta oma lemmiku organismi selliste rasvhapetega nagu Omega-3 ja Omega-6, need on vajalikud ajurakkude arengule, kuulmisele, nägemisele, lõhna tajule.

Millegiga ei tohi siiski üle pingutada. Selleks on nii meie, kui ka kasside organismis hormoon nimega Leptiin. Tegu on rahvakeeli näljahormooniga mis eritub rasvarakkudest. Leptiin aitab kassil pidada söömisega piiri. Vastavalt vajadusele vallandab Leptiin, kas oreksigeenseid ehk isu tõstvaid või anoreksigeenseid ehk isu vähendavaid hormoone.

Alakaalulisus vähendab Leptiini kogust kehas.

Kaltsium

avital-calcium-200-grams-0a.jpgKaltsium on väga tähtis komponent mida tuleb jälgida. Tiinuse, imetamise ja eriti poegimise ajal kuna siis kipub kergesti kassidel tulema kaltsiumi puudus, ning tekib eklampsia. Selle kõrval nähud on näiteks krambid ja apaatsus. On olnud ka olukordi, kus poegimise ajal tekib kaltsiumi puudus ja emakass ei tule ise poegimisega toime. Seda on väga tähtis jälgida!

Jälgige oma lemmiku toidust kaltsiumi sisaldust ja enne poegimist tehke 10 päevane kaltsiumi kuur. Iga päev andke pool lusikat viie kilose kassi kohta koos D-vitamiini tilkadega toidu sisse.

Pildil olev kaltsiumi pulber on mõeldud koertele, kuid sobib ka kassidele.

23517707_2005486459468545_5720704716485534312_nKaltsiumikuuri ajal ja vahetult enne sünnitust ärge andke oma lemmikule toorest liha. Toores liha viib kaltsiumi kehast välja.

PS: Peale kuuri ärge enam kaltsiumi ise juurde manustage, kuna liigne kaltsium põhjustab samuti tervise häireid nagu näiteks kasvupeetus või liigeste mitte arenemine. Võib hakata ka neerudele.

 

Aine Ülesanne Millal? Kellele? Puudus põhjustab…
C-vitamiin Vabade radikaalide neutraliseerimine ehk antioksüdantide taasloomine Kui maks ise seda samas taktis enam toota ei suuda. Eriti tiinetele kassidele Piima kvaliteedi langust.
E-Vitamiin Kaitseb rakke vabade radikaalide eest, võidelda stressi bioloogiliste tagajärgedega,

tugevdada immuunsust.

Soovitatav alati, kuid eriti oluline tiinuse ajal, kuna siis on emakass vabadele radikaalidele kerge saak. Südame-veresoonkonna haigused
Foolhape e. B9 vitamiin Aitab vältida kehvveresust, soodustab ainevahetust Soovitatav alati, kuid eriti tähtis tiinuse ajal loote arenemisele. Loote väärarengut, aneemiat.  Piima kvaliteedi langust.
Luteiin Vabade radikaalide neutraliseerimine ehk antioksüdantide taasloomine, lisaks mõjub hästi nägemisele Soovitatav alati. Piima kvaliteedi langust.
L-karnitiin Soodustab rasvade seedimist. Soovitatav alati, kuid eriti tiinetele, südame,- ja neeru probleemidega kassile. Piima kvaliteedi langust
Arahhidoonhape Mõjutab otseselt piima kvaliteedile. Vabade radikaalide neutraliseerimine ehk antioksüdantide taasloomine Kuna seda ainet kassi organism ei tooda, siis alati! Südame,- ja närvisüsteemi töö häireid. Piima kvaliteedi langust.
EPA+DHA Kasulik nägemisele, aju tööle, ennetab põletikke. Soovitatavalt alati. Piima kvaliteedi langust.
Psüllium Ennetab nii kõhu kinnisust, kui ka lahtisust. Eriti hea ülekaalulistele kassidele. Pülliumi puudumine ei põhjusta otseselt mingeid tervise probleeme
Süsivesikud Parandavad keha üldist funktsioneerimist Soovitatavalt võib jälgida süsivesikute saamise suurenemist tiinuse ajal. Kassi organism suudab ka ise süsivesikuid toota, selle pärast ei põhjusta nende lisa manustamise puudumine mingeid tervise probleeme.
Tauriin Korras karvkate, siseelundite töö soodustamine. Soovitatav alati, kuid eriti tähtis tiinuse ajal.

Kassi tauriini nõue on 500 mg ühe kilogrammi kohta

Immuunsüsteemi nõrgenemist, südame.- ja närvisüsteemi tõrkeid, oksendamist ja suguelundite töö häireid.

Kassipoegade toitumine.

46058310_475606956262980_1591792408352260096_nKassipojad on sündinud ja üks etapp on jäänud seljataha. Nüüd on tulemas see kõige rohkem armastust täis periood mis teeb kõigil südamed hellaks. Näeme kuidas areneb uus väike olevus ja meie oleme nende elude eest vastutavad. Selleks, et kassipoegade arengut täies mahus kontrollida on number 1. jälgida taas toiteväärtusi ja number 2. kaaluda poegi igapäevaselt, ning tulemused kirja panna.

23518997_2006843509332840_416160201304919303_nTõust olenevalt kaaluvad pojad südides umbes 70-150g.

Selleks, et kassipoeg saaks piisavalt toitaineid on esmatähtis kvaliteetne piim millest juba rääkisime. Kõik eelmainitud ained on tohutu tähtsusega ka kassipoja omas toidus.

Järgmine aste on ema piimast võõrutamine tahkele toidule, mis peaks toimuma umbes 5-7 nädala vanuselt kuna sellel perioodil areneb välja kassi immuunsüsteem. Kasvades hakkab kassipoja piimasuhkru ehk laktoosi seedimise võime langema ja tahke toidu seedimise võime tõusma. Kassipoja areng ja kasv on väga kiire, ning nõuab palju energiat. Sellel põhjusel on eriti vajalikud rasvad ja proteiinid, ning luustiku arendavad mineraalaineid ja vitamiinid. Kassipoeg peab saama algses kasvueas vähemalt 20-25kcl/päevas. Näiteks lõikamata, täiskasvanud kass peab saama päevas 60 kcl.

img_6269Kõige nõrgem on kassipoja organism 8. elunädalal kuna siis on tema immuunsüsteem veel nõrk ja alles hakkab arenema, ning emalt ta enam vajalike aineid kätte ei saa.

Kassipoja energiavajadus kasvab 4.-5. elukuuni, peale mida hakkab see taas langema. Just nimelt selle pärast on oluline toitumine vastavalt kassipoja kasvu perioodile.